NASVÍCENÍ LUXFER

Sklo jako stavební prvek obecně potřebuje ke svému plnému efektu světlo. Prostup přirozeného (denního) světla je řízen dle vybrané barvy, vzoru a povrchu. Skleněné tvárnice se používají především z důvodu prosvětlení interiéru a získání maximálního množství přirozeného světla.

Ne vždy si každý uvědomí, že umělé světlo s luxferovou příčkou způsobí úžasný výsledek ( zvlášť při matném povrchu skla, kdy světlo je rovnoměrně rozptýlené a celá stěna jakoby „září“) Při plánování stěny je dobré na tento aspekt pamatovat, a ať přímým či nepřímým nasvícením můžete dál luxferové příčce přidanou hodnotu.

PROPUSTNOST a PRŮHLEDNOST

Čiré lesklé tvárnice dosahují hodnoty světelné propustnosti 80 %, s matovaným povrchem cca 62 %.

Průhlednost je možné ovlivnit výběrem vhodného dekoru, nebo jí zcela zamezit zvolením matovaného povrchu.


U barevných tvárnic se hodnoty světelné propustnosti odvíjí dle vybrané barvy.

Barva lesk satinato satinato 1 lato
Blu 23,1 % 17,1 % 19,9 %
Siena 55 % 36,6 % 44,9 %
Nordica 49,8 % 32,8 % 40,5 %
Turchese 50 % 33 % 42 %
Acquamarina 73,5 % 50,7 % 61 %
Rosa 70,6 % 50,7 % 59,8 %
Verde 75,9 % 50,4 % 61,9 %

NASVÍCENÍ, LED DIODY

Nasvícení luxfer „ledkami“ nezasahuje do samotné tvárnice – led pásek je umístěn z boku tvárnice, luxfera má tedy stejné vlastnosti jako od výrobce. (boční bílý nástřik luxfery led pásek bez problémů prosvítí, naopak – více se rozptýlí světlo jednotlivých „ledek“)

Při použití led pásků do luxfer je nutné počítat se skutečností, že leddiodový pásek může postupem času změnit své vlastnosti ( některé ledky mohou blednout, zcela přestat svítit, u RGB varianty změnit zcela barvu ), což v celkovém pohledu na stěnu bude opravdu nepěkně vidět.

Z tohoto důvodu je vhodné porovnat možnosti jednotlivých stavebních systémů i z hlediska možné budoucí opravy / výměny led diod. Pro případ, kdy je pohledová pouze jedna strana luxferové příčky ( např. barové pulty ), je praktičtějším řešením nasvícení externím světlem ( Led diodovým či nikoliv), ke kterému máte v případě poruchy přístup.