NASVÍCENÍ LUXFER

Sklo jako stavební prvek obecně potřebuje ke svému plnému efektu světlo. Prostup přirozeného (denního) světla je řízen dle vybrané barvy, vzoru a povrchu. Skleněné tvárnice se používají především z důvodu prosvětlení interiéru a získání maximálního množství přirozeného světla.

Ne vždy si každý uvědomí, že umělé světlo s luxferovou příčkou způsobí úžasný výsledek ( zvlášť při matném povrchu skla, kdy světlo je rovnoměrně rozptýlené a celá stěna jakoby „září“) Při plánování stěny je dobré na tento aspekt pamatovat, a ať přímým či nepřímým nasvícením můžete dál luxferové příčce přidanou hodnotu.

PROPUSTNOST a PRŮHLEDNOST

Čiré lesklé tvárnice dosahují maximlní hodnoty světelné propustnosti, s matovaným povrchem počítejte s úbytkem cca 10 - 15 % dle vybraného typu a barvy.

Průhlednost je možné ovlivnit výběrem vhodného dekoru, nebo jí zcela zamezit zvolením matovaného povrchu.

NASVÍCENÍ, LED DIODY

Nasvícení luxfer „ledkami“ nezasahuje do samotné tvárnice – led pásek je umístěn z boku tvárnice, luxfera má tedy stejné vlastnosti jako od výrobce. (boční bílý nástřik luxfery led pásek bez problémů prosvítí, naopak – více se rozptýlí světlo jednotlivých „ledek“)

Při použití led pásků do luxfer je nutné počítat se skutečností, že leddiodový pásek může postupem času změnit své vlastnosti ( některé ledky mohou blednout, zcela přestat svítit, u RGB varianty změnit zcela barvu ), což v celkovém pohledu na stěnu bude opravdu nepěkně vidět.

Z tohoto důvodu je vhodné porovnat možnosti jednotlivých stavebních systémů i z hlediska možné budoucí opravy / výměny led diod. Pro případ, kdy je pohledová pouze jedna strana luxferové příčky ( např. barové pulty ), je praktičtějším řešením nasvícení externím světlem ( Led diodovým či nikoliv), ke kterému máte v případě poruchy přístup.